Od STV cez ST po satelitný Slovak Link

Autor: Ján Luterán starší | 20.8.2012 o 17:44 | Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1068x

Máte karty CS Link, Skylink a máte s nimi v súvislosti s podvodom servisný poplatok t.j. SERPO akýsi zvláštny pocit kdesi od naštvanosti po bezútešnosť ? Netrápte sa, všetko sa na dobré obráti. Kedy? Nevedno. Pre istotu si ale prečítajte, ako to celé s tými našimi kartami začínalo. Dňa 15. 10. 2002 sa zahájil predaj kariet Slovak Link. Dodávateľ kariet ST, a. s. Rádiokomunikácie, o. z. tak ponúkol cez satelit Eurobird 1 slovenským užívateľom televízne programy TV Markíza vrátane akéhosi testovacieho režimu STV1 a STV2. Karty sa okamžite vypredali a napriek nejasnostiam okolo STV sa po nich začala doslova zháňka. Sľubovanú dodávku kariet pred Vianocami 2002 už ale ST nezabezpečili s odvolaním sa na problémy zahraničného dodávateľa. Nervozite zákazníkov museli čeliť predajcovia kariet minimálne v podobe nekonečného množstva telefonátov a vysvetľovaní.

Dlho očakávaná dodávka kariet bola realizovaná koncom januára 2003, zároveň sa niekoľkonásobne zvýšil počet predajcov a problémy s nedostatkom kariet sa skončili jednoducho tým, že kariet už bolo na trhu viac ako záujemcov. Z tohto pohľadu by sa vývoj vo veci Slovak Linku mohol zdať ako pozitívny smerom k zákazníckej obci. Každý, kto karty potreboval, si ich kúpil a teraz by už mal nasledovať pokojný a hlavne kvalitatívny rozvoj vzťahov a služieb medzi jednotlivými partnermi. Žiaľ, skutočnosti zo dňa 12. 2. 2003 svedčia o tom, že problémy predajcov a užívateľov sú znova tam, kde boli na začiatku. O tomto tvrdení najlepšie svedčia informácie prevzaté v originále tak, ako boli postupne zverejňované na oficiálnej stránke ST, a. s. Rádiokomunikácie, o. z.

Na základe obchodného rokovania so Slovenskou televíziou sa postupne od 11. 02. 2003 zablokuje koncovým užívateľom prístup k programom STV1 a STV2 prostredníctvom dekódovacích kariet Slovak Link. Možnosť následného odblokovania je vecou zmluvného vzťahu, ktorý by sa mal predbežne doriešiť do 17. 03. 2003. Veríme, že do uvedeného termínu bude otázka sprístupnenia programov Slovenskej televízie doriešená v prospech televízneho diváka.

15. 01. 2003 - Dočasné skúšobné uvoľnenie programov Slovenskej televízie pre koncových užívateľov predĺžené do 9. februára 2003 - potrebná dekódovacia karta.
09. 01. 2003 - Dočasné skúšobné uvoľnenie programov Slovenskej televízie pre koncových užívateľov predĺžené do 15. januára 2003 - potrebná dekódovacia karta.
07. 01. 2003 - Dočasné skúšobné uvoľnenie programov Slovenskej televízie pre koncových užívateľov predĺžené do 10. januára 2003 - potrebná dekódovacia karta.
05. 11. 2002 - Dočasné (do 5. januára 2003) skúšobné uvoľnenie programov Slovenskej televízie pre koncových užívateľov - potrebná dekódovacia karta.
14. 10. 2002 - Zahájený predaj dekódovacích kariet cez predajcov.
18. 09. 2002 - Spustenie satelitnej distribúcie programu STV1 do testovacej prevádzky.

Z uvedených informácií vyplýva skutočnosť o tom, že prevádzkovateľ Slovak Linku sa s STV od 18. 9. 2002 do 11. 2. 2003 nedokázali dohodnúť na tom, aby modulácia STV1 a STV2 bola trvale distribuovaná cez satelit. V čom je problém? STV zrejme nechce platiť desiatky miliónov za službu, ktorú považuje za prirodzenú súčasť doteraz poskytovanej služby. Šírenie signálu STV pomocou terestriálnych televíznych vysielačov a prevádzačov donedávna zabezpečovala štátna firma Správa Rádiokomunikácií, neskôr štátna firma Slovenské telekomunikácie a následne sprivatizovaná firma Slovenské telekomunikácie, a. s, pod ktorú spadá aj odštepný závod Rádiokomunikácie. Slovenské telekomunikácie, a. s. sa v roku 2002 začali správať zvláštne vo vzťahu k svojmu odštepnému závodu tým, že na verejnosti a v médiách ho začali prezentovať ako neschopný tým, že vytvára pre ST obrovskú hospodársku stratu. Následne sa uskutočnili prípravy pre vytvorenie dvoch nových hospodárskych subjektov v podobe spoločností s ručením obmedzeným pod názvom RK Transmission a RK Tower. Na RK Tower bol presunutý majetok v značnej hodnote, RK Transmission získalo do vienka iba 200 000 Sk. Tieto informácie sú dôležité len kvôli tomu, aby sa všetci zainteresovaní partneri v poskytovanej službe Slovak Link navzájom dobre poznali. V prípade, že tomu tak nebude, vzájomná spolupráca vykazuje stupeň vysokého rizika.

Čo všetko z uvedeného sporu hrozí? Pre majiteľa karty Slovak Link hrozba v zrozumiteľnej reči znamená asi toľko, že ak STV nebude ochotná platiť za distribúciu modulácie STV1 a STV2 cez satelit prevádzkovateľovi Slovak Linku navyše za doteraz poskytované služby, potom sa budú jednotlivým majiteľom kariet postupne "strácať" programy STV. Takto postavená verbálna hrozba mnohých majiteľov kariet asi príliš nepostraší, pretože si už predtým nútene museli naprogramovať kódy STV cez počítač. Prevádzkovateľ Slovak Linku už raz zablokoval skupine majiteľov kariet sledovanie programov STV! Jednalo sa o prípad, kedy prvá skupina majiteľov kariet mala aktivované programy STV1 a STV2, ale ďalšej skupine, ktorá si karty zakúpila trocha neskôr už prevádzkovateľ, s odvolaním sa na technické problémy, programy STV neaktivoval. Dnes ostáva otázkou, či to nebola iba skúška pre niečo, čo bolo vopred plánované.

Dňa 13. 2. 2003 sa už navzájom predajcovia Slovak Linku začali informovať o nových skutočnostiach, ktoré nastali. Celý prípad začali nazývať akousi hrou na vydieranie, kde zatiaľ úplne nie je jasné, kto je obeť a kto páchateľ. Najprv sa mnohým zdalo, že problém nie je až taký vážny. Keď sa 12. 2. 2003 dozvedeli spôsob, akým sa zablokovanie prístupu programov STV1 a STV2 zo strany prevádzkovateľa bude uskutočňovať, troška ich to zaskočilo. Prevádzkovateľ, možno nechtiac a možno zámerne, odhalil spôsob, akým chce využiť verejnosť vo svoj prospech. Blokovanie prístupu k vysielaným programom má zaujímavý scenár. Najprv sa začnú vypínať tie karty, ktoré zásobujú signálom STV z družice prevádzkovateľov TKR a ďalších televíznych rozvodov. Až potom prídu na rad individuálni užívatelia. Celá vec z pohľadu chladnej kalkulácie má svoju logiku. Skutočná "zábava" by nastala až vtedy, keď sa zo satelitu jednoducho stratí samotná modulácia STV. Vtedy by už bolo pre predajcov neskoro. Museli by čeliť omnoho vážnejšiemu problému ako doteraz. Niekto si ešte stále povie, no a čo! Veď, keď vypnú STV tak možno iba 10 percent ľudí by kvôli chýbajúcej STV reklamovalo karty a žiadalo vrátenie peňazí. Predstavte si v praxi nasledovnú situáciu.

Užívateľ bude kartu používať aj napriek tomu, že STV sa z balíka Slovak Link stratí. Po piatich mesiacoch jej užívania príde k predajcovi a rozhodne sa kartu vrátiť s tým, že bude mať pádny dôvod. Je len úplne logické a pravdepodobné, že o päť mesiacov karta Slovak Link bude predávaná za nižšiu cenu. Ako predajca zvládne takúto situáciu? Táto hrozba je ale omnoho väčšia a súvisí aj s pripravovaným zákonom o dvojročnej záruke, ktorý čochvíľa vstúpi do platnosti. Je preto potrebné už teraz sa zamýšľať nad tým, čo v podstate predajca karty Slovak Link zákazníkovi predáva. Pokiaľ bude isté, že predajca predáva iba technické zariadenie v podobe karty bez ohľadu na programy, ktoré obsahuje, potom je všetko v poriadku. Zatiaľ však práve tento dôležitý fakt nie je vôbec jasný. Do mnohých otáznikov vstupujú ešte ďalšie. Karty Slovak Link v roku 2002 predajcom predávala firma Slovenské telekomunikácie a. s., Rádiokomunikácie, o. z.. Od roku 2003 je dodávateľom kariet a služieb Slovak Link novovzniknutá firma pod názvom RK Transmission, s. r. o.. Vo veci programov STV je to zrejme vážna zmena.

Ak sa STV nedohodla s obrovskou firmou, ako je ST, aké sú teraz šance na dohodu s neznámou firmou, ktorej základné imanie je 200 000 Sk? Prekvapenie, že sa takéto subjekty dohodnú je možné, hoci pravdepodobnosť je minimálna. Najväčším problémom služby Slovak Link bude nakoniec netransparentnosť vo veciach majetkových a právnych. Je úplne jasné, že užívatelia tejto služby a predajcovia sú závislí na tom, ako sa veci vyvinú medzi verejnoprávnou televíziou, ktorá má sama so sebou obrovské organizačné finančné problémy a medzi telekomunikačnou firmou, ktorá bola donedávna štátnou, a teda trpí podobnými problémami. Horšia kombinácia medzi partnermi snáď už ani neexistuje. Ideálny stav by bol taký, keby prevádzkovateľom Slovak Linku bola firma, ktorá funguje na silných právnych a ekonomických základoch s manažmentom, ktorému sú jasné pravidlá a záväzky voči svojim partnerom. Slovak Link, to je zatiaľ množstvo otázok bez odpovedí. Je to dané tým, že pre prevádzkovateľa je to iba podružný problém, pomocou ktorého sa ale dá vytvárať celkom účinný tlak na štátne orgány a verejnú mienku so zámerom dosiahnuť vytýčený cieľ. Ktosi svoj cieľ pozná, je len otázne, či je v súlade s očakávaniami predajcov a užívateľov služby Slovak Link. To sa asi dozvieme čoskoro.

Čítajúc svoje slová spred desiatich rokov vravím si, je to nakoniec možno aj dobre, že s tým SERPO dvaja z Luxemburgu prišli. Slováci a Česi sú už naozaj apatickí. Keď im to s podvodom SERPO prejde bez úhony, znamená to, že si Vás môže ktokoľvek zavesiť na hák a prepichnúť Vám k tomu i oko. Dúfam, že sa nás ešte zopár nájde, čo nielen repcú, ale s tým niečo aj naozaj urobia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéfa polície vyberie koalícia podľa pravidiel, ktorým sama neverí

Konkurz vypíše minister Mikulec v najbližších dňoch.

Prieskum Focusu: Matovič stráca dôveru aj u vlastných voličov

Rebríček dôveryhodnosti vedie Čaputová. Na chvoste je Kotleba.


Už ste čítali?